16 ŞUB İNSAN OLMAK İÇİN ÜNİVERSİTE KAZANMAK YETERLİ Mİ?

16 ŞUB İNSAN OLMAK İÇİN ÜNİVERSİTE KAZANMAK YETERLİ Mİ?

Adayların haftalardır beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)yerleştirme sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından açıklandı. “sonuc.osym.gov.tr” internet sitesinden öğrenilen sonuçlar sosyal medyada paylaşıldı, veliler evlatlarının bu başarılarının haklı gururunu yaşadı. Kimi üniversiteli oldu sevindi, kimi bir yere yerleşemedi üzüldü.

 

Ama bu durum dünyanın sonu mu?

 

Asla değil. Şimdiden program yaparak sistemli çalışmak er ya da geç mutlaka başarıyı getirecektir. Tabii azim de şart! Çevremizde ilk yıl kazanamayan, ama azmederek istediği üniversiteyi, fakülteyi, bölümü kazanan aday çok! Kısacası gönülden istemek gerekiyor. Çünkü istemek, başarmanın yarısıdır. Üniversiteyi kazananların mutlak suretle kayıt günlerini kaçırmamaları gerekiyor. Kayıt tarihi ve adresi yerleştirme sonuç belgesinde yer almaktadır. Bu tarihler kaçırıldığı an hak kaybı yaşanmaktadır. Dolayısıyla bildirilen gün, kayıtta istenen evrakların eksiksiz bir şekilde yetkililere teslim edilmesi gerekmektedir.

 

ÖSYM tarafından açıklanan istatistiklerde yer alan birkaç dikkat çekici hususu paylaşmak istiyorum. Geçen yıl programlarda % 76,45 olan doluluk oranı meydana gelirken, bu yıl oran % 84,69‘lara kadar çıkmıştır. Dolayısıyla boş kontenjanlarda ise 85 bin 875’lik bir azalma sağlanmıştır. Yine yerleştirme sonuçlarına göre, 2017‘de boş kalan kontenjan sayısı 214 bin 430 iken; 2018’de 128 bin 508 olmuştur. Bu azalma ise daha fazla adayın üniversiteye girişi noktasında oldukça tatmin edici bir istatistiktir. Son sınıf düzeyinde başvuru yapan 954 bin 353 adaydan 180 bin 69’u lisans programlarına, 112 bin 61’i önlisans programlarına, 17 bin 453’ü açıköğretim fakültelerine olmak üzere toplam 309 bin 583‘ü yerleşmiştir. Önceki yıllarda sınava girmiş, fakat bir takım sebeplerden ötürü yerleşmemiş adaylardan başvuru yapan 791 bin 929 adaydan 155 bin 627’si lisans programlarına, 135 bin 923’ü önlisans programlarına, 60 bin 924’ü açıköğretim fakültelerine olmak üzere toplam 352 bin 474‘ü yerleşmiştir. Önceki yıllara göre artışın kaydedildiği son derece açıktır.

 

Daha önce yerleşmiş ve bir daha sınava girerek farklı bir bölüm/program okumak isteyen adaylardan başvuru yapan 397 bin 614 adaydan 29 bin 857’si lisans programlarına, 40 bin 681’i önlisans programlarına, 35 bin 861’i açıköğretim fakültelerine olmak üzere toplam 106 bin 399‘u yerleşmiştir. Bir yükseköğretim programını hali hazırda bitirmiş adaylardan başvuru yapan 191 bin 644 adaydan 26 bin 168’i lisans programlarına, 21 bin 895’i önlisans programlarına, 21 bin 585’i açıköğretim fakültelerine olmak üzere toplam 69 bin 648‘i yerleşmiştir. Özellikle günümüzde ikinci üniversite okumak isteyen adaylardaki sayısal artış da oldukça dikkat çekicidir.

 

Peki hangi okul türü daha başarılı oldu?

 

Açık bir şekilde fen lisesi mezunlarının daha başarılı olduğu sınav sonuçlarından ortaya çıkmaktadır. Fen lisesi mezunu olarak başvuru yapan 32 bin 539 adaydan 16 bin 780’i lisans programlarına, 311’i önlisans programlarına, 94’ü açıköğretim fakültelerine olmak üzere toplam 17 bin 185‘i yerleşmiştir. Özel fen liselerinin de oldukça başarılı olduğu gözlerden kaçmamaktadır. Özel lisesi mezunu olarak başvuru yapan 8 bin 496 adaydan 4 bin 877’si lisans programlarına, 131’i önlisans programlarına, 54’ü açıköğretim fakültelerine olmak üzere toplam 5 bin 062‘si yerleşmiştir. Meslek liseleri ise istatistiksel olarak başarı oranı en düşük okul türü olmuştur. Nitekim Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk hoca da bu istatistiklerden mutlaka faydalanacak ve sistemsel değişiklikleri vakit kaybetmeden gerçekleştirecektir.

 

Yerleşemeyenler için ek tercihler ne zaman başlayacak?

 

Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için en azından şu an için üzülecek bir durum yok. Çünkü bu adayların ek yerleştirme hakkı olacak. Yükseköğretim programlarına kesin kayıt işlemleri gerçekleştirildikten sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye sayısal olarak bildirilmektedir. Daha sonra ÖSYM tarafından merkezi bir şekilde ek yerleştirme yapılacaktır. Adayların bu süreci sıkı bir şekilde takip etmesi önemlidir. Ancak sadece herhangi bir kuruma yerleşemeyen adaylar ek tercih gerçekleştirebilmektedir. Bir yükseköğretim programına yerleşen adayın ek tercih hakkı bulunmamaktadır.

 

Üniversiteye yerleştik. Bundan sonrası…

 

Üniversiteye yerleşmek ve üniversite okumak oldukça büyük başarı. Ama gerisini getirmek hepsinden önemli. Eğitimin hakkını vermek, çalışarak-çabalayarak güvenleri boşa çıkarmamak ve elbette geleceğe dair kalifiye ve aranan bir insan olabilmek için kendimizi her açıdan yetiştirmek büyük önem arz ediyor. Yükseköğretim Kurumları Sınavı neticesinde yerleşen adayları ve onlara emek veren ailelerini yürekten tebrikediyorum. Ama iş asıl şimdi başlıyor. Üniversiteye girmek değil, gerçekten alın teri dökerek bitirmek ülkemizin geleceği açısından da oldukça önemli. Zor günleri yalnız ve ancak iyi bir eğitim alarak atlatabiliriz. Şimdi zaman çalışma zamanıdır. Eğitim, eğitim yine eğitim diyerek bu haftayı da böyle kapatıyoruz. Unutmadan herkes üniversite mezunu olabilir, ama insan olmak hepsinden zordur. Önce insan olalım… Haftaya görüşebilmek dileğiyle…

 

Kalın sağlıcakla…

İletişim Formu

Telefon :
0 216 418 42 58 - 0 216 349 64 74
Adres :
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Eğitim Mahallesi, MÜ Göztepe Yerleşkesi, Fahrettin Kerim Gökay Cd., 34722 Kadıköy / İstanbul
E-Posta :
murat.kirik@marmara.edu.tr

© 2019 Ali Murat Kırık Tüm Hakları Saklıdır.