16 ŞUB TRT WORLD FORUM’DAN AKILDA KALANLAR...

16 ŞUB TRT WORLD FORUM’DAN AKILDA KALANLAR...

Ne yazık ki biz milletçe TRT World’ün kuruluş amacını bir türlü öğrenemedik. Hayıflanırım da buna hayıflanırım… Vatandaşlarımızdan hep duyduğum bir cümle var: “Ya bu TRT World’ü kim izliyor?” Mesele bizim izlememiz değil, dünyanın gözünün, kulağının TRT World’de olmasıdır. Çünkü TRT World, Türkiye’nin dünyaya açılan yüzüdür, kamu diplomasisi açısından çok etkili bir unsurdur. Yabancı kamuoyu ile etkileşim halinde olmak ve Türkiye’nin geleceğe yönelik hedeflerini, stratejilerini doğru bir şekilde aktarmak için biçilmiş kaftandır. Medya günümüzde dördüncü kuvvet değil, birinci kuvvet durumundadır. Dolayısıyla her ne kadar BBC, CNN ve El Cezire ile bütçe konusunda yarışamasa da içerik ve program kalitesi açısından hiçbirinden geri kalmamıştır. Büyük bir proje, önemli bir kanaldır. Dünyanın her noktasında izlenmekte, uluslararası birçok dijital platformda kendisine yer bulmaktadır.

TRT World Forum dünyada büyük ilgi gördü!

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren ile TRT World Haber, Program ve Görsel Direktörü Fatih Er‘in kanalın bu noktaya gelmesindeki emekleri asla inkâr edilemez. Kaliteli programlar, özgün içeriklerle TRT World her geçen gün izleyici sayısını arttırıyor ve dünya kamuoyunda adından sıkça söz ettiriyor. TRT World’ün ise geçtiğimiz hafta imza attığı “TRT World Forum” yoğun ilgiye sahne oldu. İstanbul’da 3-4 Ekim’de düzenlenen TRT World Forum; “Parçalanmış bir dünyada barış ve güvenliği yeniden düşünmek” temasıyla, dünya genelinden altı yüzü aşkın üst düzey entelektüel, politika oluşturucu ve uzmanın katılımıyla gerçekleştirildi. Anadolu Ajansı‘nın da global iletişim ortağı olduğu organizasyonun açılışında konuşan Eren; TRT World, TRT Arabic, TRT Kurdi, ve TRT Avaz gibi kanalların her geçen gün uluslararası arenada etkisinin arttığına dikkat çekti ve forumun dünyada yaşanan çatışmaların çözümü için faydalı sonuçlar üreteceği açıklamasında bulundu.

Geleceğin en büyük ekonomik gücü: Çin!

Forum kapsamında 10 açık ve 12 kapalı oturum gerçekleştirildi. Avrupa Birliği ve Çıkmazları, Şiddetin Dünyasında Kadın Liderliği ve Kadın Liderliğinin Önemi, Ortadoğu’da Güvenlik Denklemi, Terörle Mücadelede Uluslararası İş Birliği, Müesses Nizama Karşı Yükselen Sesler… vb. başlıklı oturumlar düzenlendi. Forumda konuşma yapan Dünya Bankası Eski Direktörü Mamphela Ramphele, Afrika kıtasının potansiyelinden bahsederek ilişkileri dengeleme konusunda bölgesel organizasyonların büyük rol oynayabileceğine dikkat çekti. Çin- Hindistan Enstitüsü Yönetici Ortağı Haiyan Wang ise katıldığı oturumda Çin’in ekonomik gücüne dikkat çekerek, 2030 yılında Çin’in en büyük ekonomik güç olacağını vurguladı. Ekonomist yazar David McWilliams; birbirinden uzak ülkelerin birbirlerini anlamalarının mümkün olmadığını söyleyerek ülkeler arası ilişkilerin her zaman iyi olması gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da foruma katıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise TRT World Forum’un kapanışında yaptığı konuşmada Avrupa Birliği süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bu süreçte her türlü adımı attıklarını ifade ederek, karşı taraftan gereken samimiyeti görmediklerini kaydetti ve konuyla ilgili Türk milletinin görüşlerinin önemli olduğunu vurguladı. Ekonomik savaş karşısında asla pes etmeyeceklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sonuna kadar terörün üzerine gidileceğini de sözlerine ekledi. TRT World Forum’da emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İnşallah seneye daha büyük katılıma sahne olur ve dünyanın gözü kulağı Türkiye’de olur…

İletişim Formu

Telefon :
0 216 418 42 58 - 0 216 349 64 74
Adres :
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Eğitim Mahallesi, MÜ Göztepe Yerleşkesi, Fahrettin Kerim Gökay Cd., 34722 Kadıköy / İstanbul
E-Posta :
murat.kirik@marmara.edu.tr

© 2019 Ali Murat Kırık Tüm Hakları Saklıdır.