16 ŞUB YENİ SEZONDA TRT RÜZGÂRI ESECEK!

16 ŞUB YENİ SEZONDA TRT RÜZGÂRI ESECEK!

TRT yeni yayın dönemine oldukça iddialı giriyor. Bir zamanlar kanal sayısından şikâyet edenler; bugün “İyi ki tematik kanallar açıldı” diyerek adeta yapılan işlerin ne kadar doğru olduğunu tasdik ediyor. TRT Haber, TRT Spor, TRT Müzik, TRT World, TRT Çocuk ve daha nicelerine illa ki bakıyoruz, göz gezdiriyoruz.  Eleştiriler var mı? Elbette var, olacak; olmaya da devam edecek… Herkesi memnun edebilmek asla mümkün değil. Bugün ben “hatasızım” diyebilenimiz var mı? Eee o da yok! Ancak mevcut koşulları değerlendirdiğimiz vakit TRT’nin son dönemlerde güzel işler yaptığını söylememiz gerekiyor.

 

TRT bizim, yani halkın…

 

TRT’nin son dönemlerdeki atılımlarında bir isim var ki mutlaka dile getirmemiz gerekiyor. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren medyayı çok iyi tanıyan genç, dinamik bir yönetici… Uzun yıllar Turkuvaz Medya Grubu’nda çalışan, uluslararası medyayı çok iyi analiz eden bir isim… Tüm kanalları yeniden yapılandırmaya başlayan, ayağının tozuyla önemli projelere imza atan Eren, dinamizmini hemen hemen her noktaya yansıtmayı başardı. İç yapımları etkin hale getirmesini bildi. “Dirilis?”, “Payitaht Abdülhamit”, “Filinta”, “Sevda Kus?un Kanadında” gibi milliprojelerde imzası bulunan Eren’le birlikte TRT’nin çehresi değişmeye başladı. TRT kanalları artık sıklıkla izleniyor, takip ediliyor… Tabii bu başarılı işlerin meydana gelmesinde kökenden iletişimci olan TRT Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu’yu da anmadan geçmemek gerekiyor.

 

Milli maçlar milli para birimimizle satın alındı!

 

7 Eylül 2018 Cuma günü Trabzon‘da 21:45’te başlayan Türkiye-Rusya maçı birkaç dakika gecikmeli olarak TRT 1 ekranlarından naklen yayınlandı. Özellikle sosyal medyada maçın geç başlamasına tepkiler meydana geldi. Ancak durum gözüktüğü gibi değildi. Maçın ekranlara geç gelmesinin altında yatan temel nedeni usta spiker Erdoğan Arıkan açıkladı. Maç anlatımı esnasında Arıkan; “UEFA ile yapılan görüşmelerde Türk Lirası üzerinden anlaşma sağlanmaya çalışıldığı için gecikme yaşadık. Biz bitti demeden bitmez. A Milli maçlar TRT ekranlarında!” diyerek tüm Türk milletine müjdeyi de vermiş oldu. Çünkü TRT, UEFA ileTürk Lirası üzerinden anlaşma yapmak için diretmişti. İbrahim Eren, maçların yayın haklarının alınması için son ana dek süren pazarlık sürecini “Zor bir gündü” sözleriyle dile getirdi. Netice itibariyle bu çaba meyvesini verdi ve Milli Takımımızın 4 yıl boyunca UEFA Uluslar Ligi ile ardından oynayacağı bütün maçların yayın haklarını TRT almış oldu. İnşallah hayırlı olur ve Milli Takımımız büyük başarılara imza atarak yüzümüzü güldürür!

 

TRT Haber’de Fuat Kozluklu ile Gece Bakışı dikkat çekiyor…

 

TRT Haber de içyapımlar açısından oldukça dikkat çekiyor. Bu programlar arasında usta gazeteciFuat Kozluklu moderatörlüğünde gerçekleşen “Gece Bakışı” ayrı bir öneme sahip. 1982 yılında mesleğe ilk adımını atan Kozluklu, tecrübesini, bilgi birikimini, meslekteki kazanımlarını kendine özgü sunumuyla adeta konuşturuyor. Çok başarılı bir editoryal ekiple çalışan Kozluklu iyisiyle, kötüsüyle o güne dair yaşanan ne varsa ekranlara taşıyor. Özellikle Instagram’da da aktif bir kullanıcı olan Kozluklu sürekli vatandaşın içerisinde olmanın verdiği avantajla izleyiciyi etkilemesini çok iyi biliyor. Mesleğe çok genç adım atan ve hayat hikayesi adeta roman olan Fuat Kozluklu ile Gece Bakışı yeni sezonda da hafta içi her akşam saat 23:00’da, salı akşamları ise 23:30’da TRT Haber’de izleyicilerle buluşacak. Kozluklu gibi samimi, içten isimlere medya dünyasının ihtiyacı var!

 

TRT 1’de Payitaht Abdülhamid, yeni sezona sürpriz isimlerle giriyor!

 

Yayınlandığı ilk iki sezonuyla TRT 1 ekranlarında reyting rekorları kıran ve ES Film’in yapımcılığını üstlendiği Payitaht Abdülhamid; 3. sezonunda da kadrosuna güçlü oyuncuları ekledi. Bu isimler arasında Gürkan Uygun, Sedef Avcı, Güven Kıraç, Hakan Yufkacıgil, Başak Daşman ve Suavi Eren yer alıyor. Özellikle uzun yıllar Kurtlar Vadisi dizinde Mematikarakteriyle adından söz ettiren Gürkan Uygun en flaş transfer olarak değerlendiriliyor. Halil Halid karakterini oynayacak olan Uygun, “sultanın dünyanın her noktasına uzattığı eli” olarak ekranlardaki yerini alacak. Sedef Avcı Hemşire Zeynep’i; bir dönem ekranlardan uzak kalan tecrübeli oyuncu Güven Kıraç Vambery Amca’yı; Filinta dizisinde de rol olan Hakan Yufkacıgil Mısır Hidivi Fuat’ı; Başak Daşman Şivenaz’ı ve tecrübeli oyuncu Suavi Eren ise Edmund Rothschild karakterini canlandıracak.

 

TRT Spor’da Ajans Saati ses getirdi!

 

Spor dünyasının da nabzını tutmaya devam eden TRT, sporun sadece futbol olmadığını basketboldan tenise, motorsporlarından yüzmeye kısacası spora dair aklınızda ne varsa her şeyin konuşulduğu bir programa daha imza attı. Temmuz ayında izleyicilerle buluşan Ajans Saati farklı bir program formatını ekranlara taşıdı. Deneyimli sunucu Yasin Dallı moderatörlüğünde gerçekleşen program Türkiye’nin üç büyük ajansının spor müdürlerini bir araya getiriyor.Anadolu Ajansı Spor Haberleri Yayın Yönetmeni Ersin Şiyhan, İhlas Haber Ajansı Spor Müdürü Mustafa Karagöl ve Demirören Haber Ajansı Spor Müdürü Uğur Demirkırdı her cuma akşamı Ajans Saati’nde bir araya geliyor. Özellikle Anadolu Ajansı son yıllarda spor haberciliğinde önemli başarılara imza atıyor. Anadolu Ajansı’nın dinamik ekibi Ersin Şiyhan ile birlikte son derece uyumlu çalışıyor. Geçen hafta TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu’nu, bu hafta ise Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek’i konuk eden Ajans Saati yeni yayın döneminde de adından söz ettirecek gibi duruyor.

 

Haftaya görüşebilmek dileğiyle kalın sağlıcakla…

İletişim Formu

Telefon :
0 216 418 42 58 - 0 216 349 64 74
Adres :
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Eğitim Mahallesi, MÜ Göztepe Yerleşkesi, Fahrettin Kerim Gökay Cd., 34722 Kadıköy / İstanbul
E-Posta :
murat.kirik@marmara.edu.tr

© 2019 Ali Murat Kırık Tüm Hakları Saklıdır.